Energetické rastliny
PESTOVANIE ENERGETICKÝCH RASTLÍN
Pre získanie energetickej fytomasy možno výhodne využívať nielen prebytočnú poľnohospodársku pôdu, ale taktiež ostatnú, rôznym spôsobom devastovanú pôdu.
S útlmom potravinárskej produkcie nie je potrebné pozemky devastované banskou a energetickou činnosťou rekultivovať na poľnohospodársku pôdu, ako tomu bolo donedávna. Tieto rozsiahle plochy však vyžadujú rýchle ozelenenie a to intenzývnymi kulturnymi rastlinami.
Pre tieto účely sa preto technické plodiny javia ako veľmi výhodné. Nie sú zdrojom potravín a nie je potrebné špeciálne dbať na ich event. kontamináciu, ktorá může byť spôsobená v panvových oblastiach tiež znečišteným ovzduším, imisiami atď.
Výnosy suchej hmoty jednoročných plodín v t.ha-1 na poľnohospodárskej a antropogénnej pôde za 4 roky (ložisko popola, banská výsypka)
Výnosy suchej hmoty v t.ha-1 viacročných rastlín
Z prehľadu výnosov vyplývá, že vytrvalé rastliny sú produktivnejšie ako rastliny jednoročné.
Najvyšší výnos bol získaný v skupine krmných plodín a to šťavelom krmným. Jedná sa o kríženca špenátu so šťavelom tjanšanským, čo je zárukou jeho vysokej produktivity, ale tiež vysokej kvality z krmivárskeho hľadiska.
Vedľa robustných rastlín dosahujúcich výšku až cez 2 m vytvára šťavel krmný vydatné množstvo semien, ktoré možno zkrmovat ako jadrové krmivo, alebo použiť ako osioa pre zakladania nových porastov.
Pestovanie šťavela krmného i ostatných vytrvalých rastlín je lacnejšie oproti jednoročným plodinám. dobu
Možno predpokladať dalšie výrazné zvýšenie produkcie týchto rastlín po viacročnom pestovaní.
Z uvedených vyplýva, že antropogénne pôdy sú pre ich úspešné pestovanie rovnako vhodné ako pôda poľnohospodárska.